Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Ocenění IHF pro Český svaz házené! Získali jsme Cenu prezidenta IHF za rozvoj házené

23/11/2021
Práci českých házenkářek, házenkářů, trenérů i funkcionářů ocenila Mezinárodní házenkářská federace. O prestižní trofeji pro Český svaz házené rozhodl Kongres IHF, který každé dva roky oceňuje jeden vyspělý a jeden rozvíjející se házenkářský národ. V roce 2021 padla volba kromě České republiky ve druhé kategorii na Kolumbii. Před dvěma lety slavily Norsko a Kuba.
Ocenění IHF pro Český svaz házené! Získali jsme Cenu prezidenta IHF za rozvoj házené

 

„Těší nás, že Mezinárodní házenkářská federace ocenila práci, kterou odvádí členové českého házenkářského hnutí. Zařadili jsme se po bok špičkových tradičních házenkářských zemí a toto ocenění je pro nás motivací i závazkem k budoucí práci,“ řekl prezident Českého svazu házené Ondřej Zdráhala.

Cena byla dříve udělovaná jako Trofej Hanse Baumanna, v roce 2015 ji ale tým člena Exekutivy IHF pana Františka Táborského navlékl nový kabát. „Modifikovali jsme podmínky pro získání tohoto ocenění a přejmenovali jsme jej na Prezidentovu cenu, která se uděluje ve dvou rovinách. Je pro rozvíjející se házenkářské státy a také pro ty, kde už má sport tradici,“ vysvětluje člen výkonného výboru mezinárodní házenkářské federace Táborský s tím, že Prezidentova cena za rozvoj oceňuje především projekty a kroky, které činí jednotlivé národní federace pro rozvoj házené ve své zemi a současně ve světě. K zisku ocenění přivedly českou házenou konkrétní projekty jako například Léto s házenou, o kterém IHF informovala i ve svých komunikačních kanálech, a také komplexní a precizní podklady popisující poslední dvouletý cyklus práce s házenou v České republice, které získala IHF od Českého svazu házené.

Největším soupeřem české federaci byla v aktuálním roce Jižní Korea. „Má sice třeba lepší sportovní výsledky v některých kategoriích, ale také jednu velkou nevýhodu. Systém je tam postavený na profesionálních dospělých hráčích, u nás máme základnu mnohem širší a pestřejší,“ pokračuje Táborský.

V roce 2019 vyhrálo tuto prestižní cenu v kategorii vyspělých házenkářských národů Norsko, dva roky předtím v roce 2017 Rusko. Oceněného vybírá Rada IHF na doporučení výkonného výboru IHF.

 

Přehled předchozích vítězů Cenu prezidenta IHF za rozvoj házené (IHF President’s Development Award)

2021 – Česká federace házené, Kolumbijská federace házené

2019 – Norská federace házené, Kubánská federace házené

2017 – Ruská federace házené, Mongolská federace házené