Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Mrkva po prohře se Španělskem: Měli jsme je na lopatě. Gólman je od toho, aby něco chytil

13/01/2022 | reprezentace, ME 2022
Bylo to blízko, blizoučko. Tomáš Mrkva po utkání se Španělskem (26:28) neskrýval zklamání, věděl, že tým měl před parádní kulisou diváků na výhru proti Španělsku. „To, co jsme předváděli jako mančaft, bylo zralé minimálně na remízu. Bojovali jsme jeden za druhého a lavička žila s halou, prostě fantazie," pochvalovala si jednička národního týmu. Mrkva byl vyhlášen hráčem utkání.
Mrkva po prohře se Španělskem: Měli jsme je na lopatě. Gólman je od toho, aby něco chytil

Jaké převládají pocity? Body nebyly vůbec daleko.
Samozřejmě jsem zklamaný. Podle mě jsme měli Španěly na lopatě, bohužel jsme výkon nepřetavili alespoň v bod, případně rovnou dva. Mísí se ve mně zklamání a naštvání, že jsme to nezvládli.

Nejen ve vypjatých chvílích vás hnali skvělí fanoušci, že?
Věděli jsme, že to bude dřina. Hráli jsme proti úřadujícím mistrům Evropy, nečekali jsme, že půjde o procházku růžovým sadem stejně jako proti nikomu jinému na tomto mistrovství. Chtěli jsme dát do zápasu všechno, abychom vydolovali alespoň bod. Myslím, že k němu moc nechybělo. Chtěl bych poděkovat divákům, byla fantazie, co vytvořili za atmosféru. Okamžitě to přidá deset, patnáct procent na energii. Vážně strašně moc děkujeme a doufám, že dorazí i na sobotu ve stejném počtu.

Mrzí konečný výsledek o to víc, že vítězství nad Španělskem nebylo nikdy v moderní historii blíž?
Před čtyřmi lety jsme prohráli o sedmnáct gólů, před dvěma roky jsme byli -6 a teď to skončilo o dvě branky. Když na dalším mistrovství vyhrajeme o gól, budu maximálně spokojený. Špás stranou, byl bych rád, kdybychom z čtvrtečního zápasu vydolovali bod. To, co jsme předváděli jako mančaft, bylo minimálně na remízu zralé. Bojovali jsme jeden za druhého v obraně, útoku, lavička žila s halou. Byla to prostě fantazie. Jeden tým.

Určitě potěší i výkon a ocenění za nejlepšího hráče zápasu, ne?
Je to asi třešnička na dortu. Gólman je v bráně od toho, aby něco chytil. Když to pomůže udržet krok s mistrem Evropy, je to samozřejmě plus. My to prostě potřebujeme.

Velkou roli také hrála četná vyloučení.
Věděli jsme, že Španělé málo střílejí z dálky. Chtěli jsme je donutit, aby se tam motali, což se nám v určitých fázích povedlo. Každopádně jsou rychlí a nejsou žádní nazdárci, pro fauly si chodili. Musíme se s tím poprat, možná budeme teď víc trénovat hru v oslabení. (směje se)

Jaký čekáte zápas s Bosnou?
Na mistrovství Evropy jsou týmy vyrovnané. Jde o nejlepší turnaj na světě. Těžko říct, kdo bude favorit příště. Tentokrát jsme favorit asi nebyli, proti Bosně to bude opět vyrovnané utkání. Doufám, že se tentokrát štěstí otočí na naši stranu.